Feng Shui: Škola tvaru

17.12.2019

Nyní již máte doma uklizeno, nepotřebné, rozbité a popraskané věci vyhozené a nemíří na vás "ostré šípy". Cítíte se doma lépe? Jenže ono je to ještě o kousek složitější. Přiblížím vám i jiné aspekty, které ovlivňují energii kolem vás.

Nejdůležitější je rovnováha jinové a jangové energie. Pomocí nápravných prostředků můžete vyrovnávat disharmonie kolem vás. K harmonizaci prostoru využívá Feng Shui několik různých škol. Praktikující mistři se zaměří na některou z nich, nebo je kombinují.

Škola tvaru

Jednou z nich je škola formy neboli škola tvaru. Při hledání ideálního místa k životu prohlásili Mistři takovou krajinu, kde za zády máme černou želvu, před sebou červeného fénixe, vlevo zeleného draka, vpravo bílého tygra a uprostřed leží spokojeně stočený had. A co to vlastně znamená?

Černou želvu máte mít za zády, je to symbol spolehlivé a vytrvalé síly. Jejím úkolem je vás chránit, zajišťovat bezpečí a stabilitu, ale také dlouhověkost. Umístění má na severu.

Červeného fénixe máte před sebou. Prostor má být otevřený, zajišťující vám výhled na krajinu a je vhodné, pokud je zde voda. Z této strany k vám přichází štěstí, a proto byste mu neměli do cesty stavět překážky. Umístění má na jihu.

Zelený drak je po vaší levé ruce. Je postavou stability, má ohromnou sílu, symbolizuje moudrost a vdechuje místu energii. Drak by měl mít pod kontrolou tygra, a proto tato strana má být vyšší, než strana tygra. Umístění má na východě.

Bílý tygr je po vaší pravé ruce. Evokuje fyzickou sílu i násilí. Může útočit, ale i bránit se. Je důležitý pro přežití, ale musí být kontrolován (drakem). Je vždy připraven přiskočit vám na pomoc, ale současně představuje i nebezpečí násilí pramenící z vaší povahy. Umístění má na západě.

Pokud všechna čtyři zvířata plní svou určenou funkci, uprostřed leží spokojeně stočený had

A nyní vám představím několik příkladů, kde můžete školu formy využít:

  • V ložnici - postele s pevným čelem umístěte k plné zdi bez oken, vlevo postavte šatní skříň, vpravo nižší komodu a na stěnu před postel pověste obraz s motivem západu slunce či otevřené krajiny. Také je důležité vidět z postele na dveře, ale nesmíte ležet s nohama směřujícíma do dveří.
  • V pracovně nebo u psacího stolu - na kancelářské židli nebo křesle zastupuje opěradlo černou želvu, má být dostatečně vysoké, abyste cítili stabilitu. Područky jsou velmi důležité z energetického hlediska a draka dostanete pod kontrolu umístěním skříňky či knihovny po vaší levé straně. Otevřený prostor před vámi představuje červeného fénixe.
  • A kde by měl být umístěný váš ideální dům? Na mírném kopci, na severu má pevný plot, či skupinu stromů. Po levé straně je větší dům nebo vysoké stromy a napravo stromy nižší, keře nebo živý plot. Vepředu je potom výhled na řeku, jezírko nebo jinou vodu. Slunce přicházející z jihu přináší život, zdraví, hojnost a vše prospěšné.

Zkuste se nyní rozhlédnout kolem sebe, máte hada spokojeně stočeného nebo je něčím ohrožován a ve střehu?